Charakterystyka energetyczna budynku to dokument, którzy określa wysokość zapotrzebowania tego obiektu na energię. Dokument ten zawiera dane dotyczące potrzeb eksploatacyjnych budynku, obejmujące m.in. przygotowywanie ciepłej wody użytkowej c.w.u, klimatyzację, wentylację, ogrzewanie czy oświetlenie.
W jakim celu wykonuje się charakterystykę energetyczną?
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku pozwala na uzyskanie informacji o zapotrzebowaniu na energię względem przeznaczenia obiektu oraz jego indywidualnych cech konstrukcyjnych i jakościowych. Analiza charakterystyki energetycznej przeprowadzana jest w celu zwiększenia efektywności budownictwa oraz bardziej świadomego korzystania z możliwości oferowanej przez systemy energooszczędności. W połączeniu z racjonalnym rachunkiem ekonomicznym, charakterystyka energetyczna budynku pozwala na zwiększoną oszczędność energii zarówno na poziomie gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa, jak i w skali makro. Określanie charakterystyki energetycznej nie jest obowiązkowe w przypadku projektów budynków mieszkalnych.
Kiedy wykonanie charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe?
Zgodnie z ustawą o prawie budowlanym, od stycznia 2009 roku sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe w przypadku budynków oddawanych do użytkowania oraz spełniających określone warunki. Dotyczy to przede wszystkim powstania stosunku sprzedaży lub najmu. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest ważne przez 10 lat. Właściciel obiektu jest również zobowiązany do sporządzenia nowego świadectwa charakterystyki energetycznej wówczas, gdy termin jego ważności upłynął lub nastąpiła przebudowa, remont czy inna sytuacja prowadząca do zmiany charakterystyki energetycznej. Certyfikat wystawić mogą osoby posiadające uprawnienia budowlane w zakresie projektowania architektonicznego, instalacyjnego lub konstrukcyjno-budowlanego.