Wykończenie wnętrza domu to jeden z najpiękniejszych i najbardziej wyczekiwanych momentów w życiu każdego osoby przeprowadzającej się do własnych czterech kątów. Na tym etapie mierzymy się z naszymi wcześniej wysnutymi planami i marzeniami dotyczącymi zagospodarowania nowej przestrzeni, ale też szukamy ciekawych inspiracji. Zanim zdradzimy pomysły na zagospodarowanie białej powierzchni ściany, dowiedzmy się najpierw jak wygląda proces budowy i z czego składa się ta przestrzeń.
Artykuł powstał dzięki firmie: Usługi budowlane Niedzielski z Krakowa. Gdybyś chciał skorzystać z usług firmy to znajdziesz ją w tym miejscu Krakowie.
Jak zbudowane są ściany?
Ściana z definicji jest to pionowa lub pozioma przegroda, dzieląca przestrzeń wewnątrz budynku lub oddzielająca wnętrze od środowiska zewnętrznego. Na wygląd ściany wpływ mają następujące elementy: progi, nadproża, otwory okienne i drzwiowe, parapet okienny, filary międzyokienne, attyki, gzyms oraz cokoły. Ze względu na zastosowanie wyróżniamy 2 rodzaje ścian wewnętrznych:
- Nośne – potocznie zwane konstrukcyjnymi, które wznosi się równocześnie ze ścianami zewnętrznymi, a ich grubość nie przekracza ok 20 cm. Ich głównym zadaniem jest ściągnięcie ciężaru ze ścian wyższych kondygnacji, balkonów, stropu i dachu oraz przeniesienie go na fundamenty oraz pozostałe elementy domu. Aby mogły pełnić funkcję oddzielania pomieszczeń w domostwie oraz mieszkań w blokach, muszą posiadać wystarczający stopień izolacji akustycznej i być ognioodporne. Aby były ciepłe i odporne na ściskanie powinny zostać zbudowane z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej i tradycyjnej, keramzytobetonu lub silikatu.
- Działowe – zazwyczaj mają wysokość jednej kondygnacji i w przeciwieństwie do ścian nośnych te są o wiele cieńsze ok 6 – 12 cm. Wznosi się je dopiero po postawieniu ścian nośnych, co sprawia, że ich ulokowanie nie pokrywa się ze ścianami na wyższych piętrach. Głównym zadaniem jest oddzielanie pomieszczeń w budynku, więc jedyny ciężar jaki utrzymują to swój własny oraz przymocowanych do nich elementów. Ściany działowe mogą być zbudowane z tych samych składników co nośne lub ze ścian szkieletowych z płyt gipsowo – kartonowych.
Inspiracje na urządzenie ściany wewnętrznej
Teraz gdy już troszeczkę poznaliśmy podział i funkcje odpowiednich ścian można przejść do następnego tematu, jakim jest wykończenie ścian. Pomysłów na przyozdobienie tej białej powierzchni jest tyle ile ludzi na świecie, moda ciągle idzie do przodu, jednak pewne trendy mimo upływu lat nadal się nie zmieniły.
Zielona żywa ściana
Pomysł ten jest wręcz fenomenalny w swej prostocie. Jeśli mieszkamy w centrum miasta, gdzie dookoła panuje jedynie beton i kostka brukowa, a na co dzień brakuje nam kontaktu z naturą to czas pomyśleć nad stworzeniem żywej ściany we własnych czterech kątach. Jak to zrobić? Wystarczy rozejrzeć się po sklepach ogrodniczych za żywym mchem sprzedawanym w modułach, dzięki czemu będziemy mogli popuścić wodzę fantazji i konstruować z niego różne wzory, kształty czy nawet napisy. Dlaczego warto zdecydować się na to? Ponieważ o taką ścianę nie trzeba zbytnio dbać (naświetlać promieniami słonecznymi, podlewać czy przycinać), a efekt końcowy nie tylko będzie działać korzystnie na samopoczucie, ale również wpisze się w najnowsze trendy proekologiczne.

Cegła
Styl ten najbardziej kojarzony jest z Nowym Jorkiem, w którym czerwone cegły królują nie tylko w kuchni, ale również w salonie czy sypialni, a takie rozwiązanie jest tam jednym z najpopularniejszych. W Europie pomysł ten został nieco zmodyfikowany, poprzez zmianę koloru cegły na bardziej stonowaną biel i szarość. Drobna sugestia – aby nie przesadzić z ilością klinkierówek w danym pomieszczeniu, warto wyłożyć nimi jedną ścianę lub niewielki jej fragment, by wyeksponować jakieś miejsce lub przedmiot.


Sztukateria
Jest to ponadczasowa ozdoba, która nadaje piękna i elegancji każdemu wnętrzu. Listwy te kiedyś były dostępne wyłącznie w postaci gipsowej, jednak producenci postanowili stworzyć również lekkie wersje styropianowe oraz odporne na wilgoć poliuretanowe. Zaletą takiego zdobienia jest możliwość wykorzystania go do ukrycia mankamentów w rogach ścian i na sufitach oraz łatwość w utrzymaniu porządku.

Ściany w stylu ombre
Słowo „ombre” doskonale znane jest w branży fryzjerskiej. Ombre oznacza płynne przejście z jednego koloru w drugi, najczęściej od ciemnego do jasnego / białego. Dobrze wykonane rozmycie barw tworzy bardzo kreatywną, ciekawą i nieoczywistą przestrzeń, która sama w sobie jest już wystarczającym tłem dla ściany.

Panele ścienne tapicerowane
Ten sposób dekoracji wpływa pozytywnie na ciało i umysł, ponieważ jest to świetna izolacja akustyczna, co tworzy w pomieszczeniu przytulny i relaksacyjny klimat. Morze wzorów i kolorów sprawia, że dla każdego znajdzie się coś fajnego – do pokoju dziecięcego można użyć paneli w kształcie klocków lego czy plastrów pszczelich. W sypialni dorosłych panować mogą prostokątne, miękkie w dotyku panele tapicerowane. Najlepsze materiały wykorzystywane do tapicerowania paneli ściennych, które posłużą na lata to welur, wełna oraz filc o stabilnym splocie.


Panele ścienne 3D
Panele ścienne 3D już od dobrych kilku lat są w czołówce najmodniejszych sposobów dekorowania ścian. Różnorodne kształty, wzory i kolory sprawiają, że sami możemy tworzyć z nich indywidualne projekty ścienne do każdego pomieszczenia. Panele te imitują drewno, ceramikę, cegły, figury geometryczne czy nawet fototapety. Na pewno każdy znajdzie coś odpowiadającego jego wymaganiom.


Artystyczne malowanie ścian
Jest to jedna z najbardziej pracochłonnych i drogich metod urządzania ściany. Jednak należy zauważyć w tym plusy, np. każdy obraz na tym ogromnym białym płótnie jest tworzony indywidualnie pod zainteresowania i zapotrzebowania domowników. Dlatego ważne jest by to zadanie powierzyć osobie, która ma rozwinięte zdolności artystyczne, duże doświadczenie w tej dziedzinie i nieograniczoną niczym wyobraźnie.
Drewno


Źródło: www.homebook.pl

Tak naprawdę to są tylko inspiracje, z których można, ale nie trzeba skorzystać. Ważne jest to, by podążać za swoimi marzeniami o wystroju wnętrza i urządzić go tak, by czuć się w nim dobrze i bezpiecznie.