Wybudowanie domu jest marzeniem wielu ludzi. Aby mogło się ono ziścić, trzeba wykonać kilka bardzo ważnych czynności. Od czego zacząć i jakie formalności należy załatwić, by móc wybudować dom?
Wybór działki
Pierwszym krokiem jest wybór i zakup działki. Decydując się na konkretną parcelę, należy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych aspektów. Po pierwsze – wielkość. Działka musi mieć odpowiednie rozmiary, by zmieścił się na niej dom naszych marzeń. Inną, równie ważną kwestią jest dostęp do mediów. To ważne, czy są one już doprowadzone na działkę, czy znajdują się w drodze, czy i do drogi należy je doprowadzić.
Projekt
Zakup konkretnego lub zamówienie indywidualnego projektu to kolejny krok. W pakiecie powinny się znaleźć niezbędne rysunki wraz ze specyfikacją materiałową.
Sprawy urzędowe
Pierwszym krokiem, który należy wykonać jest wystąpienie o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy. Zgłoszenie budowy jest procedurą prostszą i pozwalającą na szybsze rozpoczęcie prac. Jeśli projekt domu jest zgodny z obowiązującymi przepisami oraz dom po wybudowaniu nie będzie uciążliwy dla sąsiadów ani nie znajduje się na terenie objętym ochroną przyrody, wystarczy zgłoszenie. Jeśli w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia nie będzie sprzeciwu, można mówić o uzyskaniu tzw. milczącej zgody na budowę.
W sytuacji, gdy dom znajduje się na terenie chronionym lub w jakiś sposób mógłby przeszkadzać sąsiadom, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.
Zarówno do zgłoszenia budowy, jak i do pozwolenia na budowę należy dołączyć:
- 4 egzemplarze projektu budowlanego,
- zaświadczenie o wpisie projektanta na listę projektantów,
- oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- jeśli nie ma wydanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzję o warunkach zabudowy,
- potwierdzenie zapłaty, jeśli na działce ma stanąć nieruchomość usługowa lub część domu będzie przeznaczona na świadczenie usług.
Składając niekompletne dokumenty narażamy się na wydłużenie czasu oczekiwania na decyzję, dlatego warto zawczasu dowiedzieć się, czy nie potrzeba większej liczby dokumentów dla naszej działki.